Protetyka zębów Toruń

protetyk w toruniu - proteza

Czym zajmuje się protetyk?

Protetyka to dentystyczna specjalizacja zajmująca się przywracaniem początkowego stanu uzębienia po jego całkowitej lub częściowej utracie, w której specjalizuje się protetyk. Do odbudowy wykorzystuje się wstawki protetyczne, które mogą być stałe lub ruchome. Różnica między nimi polega na tym, że te pierwsze są zamontowane na stałe, kiedy te drugie można w razie potrzeby zdemontować. Na stałe wstawki składają się między innymi korony oraz mosty, zaś protezy zębowe ruchome są często w wersji akrylowej lub szkieletowej. Często pomimo starań nie udaje się utrzymać stałego uzębienia pacjenta. Wtedy należy zdecydować się na protezy zębowe w Toruniu. To jakie protezy należy wziąć pod uwagę zależy w dużej mierze od stanu uzębienia. Przykładowo jeśli wokół ubytku znajdują się inne zęby, wtedy mogą one utrzymać protezę częściowo ruchomą. W przypadku całkowitego braku uzębienia najprawdopodobniej zostaną zastosowane bardziej tradycyjne metody.

zabieg protetyczny

Jeśli u pacjenta występuje rozległe zniszczenie korony zęba, zwłaszcza jeśli ząb kończy się poniżej poziomu dziąsła zaleca się wkład stworzony indywidualnie według potrzeb klienta. Takie wstawki wykonuje technik protetyk Toruń z lokalnego gabinetu stomatolog Toruń, który pobiera odcisk ubytku, a następnie wykonuje wzorzec wkładu odlanych ze specjalnego metalu. Po aplikacji gotowej wstawki przygotowujemy ząb oraz pobieramy wycisk umożliwiający wykonanie koronki.

Co należy zrobić przed leczeniem protetycznym?

Kluczowe w leczeniu protetycznym jest realizacja sanacji jamy ustnej. Oznacza to kompletne wyleczenie zębów, czyli próchnicy, stanów zapalnych przyzębia oraz dziąseł dodatkowo przed przystąpieniem do zabiegu wykonujemy prześwietlenie zębów, czyli RTG. Dotyczy to nawet leczenia zębów których dotyczy protetyka. Zabieg wykonujemy na miejscu w naszym gabinecie.

protetyk toruń

Jest to konieczny zabieg przed przystąpieniem do zabiegu, gdzie dbamy o najwyższe standardy w opiece nad naszymi pacjentami. Próchnica oraz stany zapalne świadczą o obecności bakterii w jamie ustnej. Podczas zabiegu protetyki bakterie będą się przemieszczać, w wyniku czego istnieje możliwość dostanie się ich pod protezę co może powodować powstanie próchnicy wtórnej którą jest o wiele ciężej wykryć.

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Protezy zębowe częściowe – są to takie, które uzupełniają częściowe braki uzębienia. Taki rodzaj protezy może być swobodnie wyjmowany i z powrotem wprowadzany do jamy ustnej. W przypadku gdy liczba i jakość naturalnych zębów u pacjenta nie będzie pozwalała na zastosowanie protezy stałej będzie to preferowany rodzaj. Protezy zębowe stałe – ten rodzaj wstawek jest zamocowany w jamie ustnej na stałe za pomocą specjalnego cementu protetycznego, a co za tym idzie nie można jej usunąć bez pomocy stomatologa. Stałe protezy stosowane są często w przypadku całkowitych lub znacznych braków uzębienia.

częściowe protezy zębowe w Toruniu
częściowe protezy stomatologiczne
stałe protezy zębowe Toruń
stałe protezy zębowe Toruń

Kiedy rekomendujemy „stałe” leczenie u protetyka?

  • Odbudowa zębów naruszonych przez uraz lub próchnicę.
  • Wypełnienie luk w uzębieniu.
  • Poprawa jakości funkcjonowania pacjentów noszących ruchome protezy.
  • Wypełnienie w przypadku pacjentów u których leczenie poprzez protezy ruchome nie przyniosło oczekiwanych skutków.
  • W przypadku gdy proteza ruchoma okazuje się być niestabilna oraz powoduje uciążliwy dyskomfort.

Protezy zębowe dostępne w Toruniu

W naszym gabinecie stomatologicznym Lokalny Dentysta możecie liczyć państwo na profesjonalną opiekę stomatologiczną w zakresie protez zębowy oraz implantów. W zakres wstawek stałych oraz tych częściowych wchodzą jeszcze inne podgrupy protez jak: mosty i protezy szkieletowe. Ostateczną decyzję o doborze odpowiedniego modelu podejmiemy wspólnie na konsultacji w naszym gabinecie podczas, której będzie obecny protetyk. Protezy dopasujemy specjalnie do modelu państwa szczęki, potrzeb oraz możliwości finansowych.

Jakich zasad należy przestrzegać po wstawieniu protezy zębowej?

W przypadku stałych protez zębowych wskazane jest aby przestrzegać dodatkowych zasad higieny. Zasady te poza zastosowaniem standardowej szczoteczki do zębów rekomendują używanie nici dentystycznych, najlepiej nici super-floss, które są specjalnie przystosowane do czyszczenia protez zębowych. Poza tym warto stosować irygator, który za pomocą strumienia wody masuje dziąsło, oczyszczając przy tym trudno dostępne miejsca. Jednak co do samej zasady, przyzwyczajenia żywieniowe osób stosujących stałe protezy zębowe Toruń nie powinny się zmieniać.

protezy zębowe Toruń - nfz prywatnie
założone protezy zębowe

W przypadku stosowania protez ruchomych rekomendujemy aby poza standardową higieną jamy ustnej oraz pozostałych zębów zwrócić szczególną uwagę na samą protezę. Ruchomą protezę zębową należy czyścić po każdym posiłku, najlepiej co najmniej 2 razy dziennie. Pacjenci, którzy dopiero zaczynają nosić ten rodzaj protez powinni zwiększyć ilość pokarmów płynnych oraz półpłynnych. Pomoże to stopniowo przyzwyczaić się do nowego uzębienia, a z czasem do potraw o twardszej konsystencji.