Większość pacjentów jest na pewno zaznajomiona z terminem leczenie kanałowe, Toruń może się pochwalić najlepszymi specjalistami w tej dziedzinie. Jednak nie wszyscy wiedzą na czym dokładnie ono polega. Zamierzamy odczarować dzisiaj wszystkie tajemnice leczenia kanałowego oraz wyjaśnić jego przebieg. Zapraszamy do lektury, a w razie potrzeby służymy konsultacją w naszym gabinecie.
Leczenie kanałowe należy wykonać kiedy dojdzie do zapalenia, a w konsekwencji obumarcia miazgi. Z pomocą przychodzi nam zabieg endodontyczny. Na sam początek należy dokonać prześwietlenia RTG każdego zęba który sprawia ból, aby następnie móc podjąć decyzję o właściwym leczeniu.
Kolejne kroki wykonania zabiegu:
Po oczyszczeniu zęba z miazgi, w gabinecie dentysta Toruń wypełniamy kanały specjalną substancją naturalnego pochodzenia, która pozostaje neutralna dla naszego organizmu. Zapobiega to powstawaniu późniejszych zapaleń. Oczywiście aby zachować komfort pacjenta podczas leczenia jest stosowane miejscowe znieczulenie. Ostatecznie kanał zostaje szczelnie wypełniony i zabezpieczony, tak aby żadne cząsteczki obcego pochodzenia nie mogły wniknąć w strukturę zęba. Sprawdź też naszą ofertę implantów, które mogą pomóc w sytuacji, kiedy leczenie kanałowe nie będzie możliwe i konieczne będzie poszukiwanie innych metod leczenia.
Zabieg endodontyczny jest zabiegiem bardzo precyzyjnym, podczas którego zachowujemy najwyższą dbałość o precyzję w trosce o zdrowie pacjenta. Dlatego często wykonujemy leczenie kanałowe pod mikroskopem które pozwala nam na jeszcze skuteczniejsze niż dotychczas oczyszczenie kanału zębowego. W konsekwencji zabieg pod mikroskopem pozwala na skrócenie czasu leczenia oraz zwiększenie jego skuteczności.
Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem w Toruniu obraz widziany przez dentystę jest powiększony od 6 do aż 25 razy. Tak duże powiększenie zezwala na zwiększoną precyzję zabiegu, a w konsekwencji skutecznie wyleczenie kanału zębowego bez ryzyka wystąpienia kolejnych infekcji.
Dziś leczone kanałowo są zęby które kiedyś skazane były na usunięcie. Zalecamy ten zabieg przede wszystkim kiedy istnieją pozytywne rokowania na wyleczenie zęba, przy jednoczesnym wystąpieniu: obumarcia miazgi, zapalenia miazgi, niedopełnieniu kanału zębowego, zmian około wierzchowych zęba. W tych sytuacjach jesteśmy w stanie uratować martwe już zęby.
Leczenie kanałowe również posiada przeciwwskazania, które uniemożliwiają poprawne wykonanie zabiegu. Jedną z takich przeszkód może być sama anatomia zęba. Jeśli kształt kanałów nie pozwala na skuteczny dostęp do wnętrza zęba zaleca się wtedy jego usunięcie. Kolejnym przeciwwskazaniem dla zabiegu endodontycznego są pęknięcia korzenia lub wyraźnie zmiany na powierzchni zęba. W takiej sytuacji dentysta powinien samodzielnie ocenić możliwość dalszego leczenia kanałowego. Następnym przeciwwskazaniem mogą być inne choroby, nawet te które nie dotyczą bezpośrednio jamy ustnej. Szczególną uwagę zwracamy na choroby, które obniżają ogólną odporność pacjenta, a także takie jak: niewydolność nerek lub schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Celem zabiegu leczenie kanałowe jest jak najdłuższe utrzymanie naturalnego stanu uzębienia pacjenta. Przy zastosowaniu nowoczesnego znieczulenia zabieg jest niemal bezbolesny. Poza tym kanałowe leczenie zęba jest uznawane za bardzo bezpieczne i przebiegać bez żadnego problemu. Przy okazji warto przypomnieć dla osób, które interesuje wybielanie zębów, że większość technik nie zadziała na martwy ząb. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie podjęcie decyzji o zamontowaniu licówek, które pozwalają na osiągnięcie dowolnego odcienia koloru zębów.