Jaki fotelik rehabilitacyjny wybrać dla dziecka niepełnosprawnego?

Majówki i sezon urlopowy to czas, gdy chętnie wyjeżdżamy z całymi rodzinami za miasto, warto wybrać wtedy najlepszy fotelik rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych. Udana wyprawa to taka, która odbywa się w komfortowych warunkach i przede wszystkim jest bezpieczna. Nie da się wyeliminować wszystkich zagrożeń na drodze. Można jednak w prosty sposób zminimalizować ewentualne skutki wypadku. Jak chronić małych pasażerów i jaki fotelik dla dziecka wybrać?

Dla kogo fotelik rehabilitacyjny?

O tym, komu potrzebny jest rehabilitacyjny fotelik samochodowy, mówią obowiązujące w Polsce przepisy o ruchu drogowym. Jasno z nich wynika, że powinno podróżować w nim każde dziecko mierzące mniej niż 150 centymetrów, bez względu na wiek. Jeśli nie mamy do czynienia z wyjątkowymi sytuacjami określonymi w „Prawie o ruchu drogowym”, a przewozimy samochodem dziecko a nasz samochód nie jest wyposażony w fotelik rehabilitacyjny dla dziecka niepełnosprawnego, powinniśmy liczyć się z konsekwencjami. Nasz portfel może uszczuplić się o 150 zł, bo tyle wynosi mandat, a na konto kierowcy wpisanych zostanie 6 punktów karnych.

O czym pamiętać, gdy kupuje się fotelik rehabilitacyjny dla dziecka?

Przeglądając ofertę sprzedawców i wybierając bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka, koniecznie zwróćmy uwagę, czy dany model posiada odpowiednie certyfikaty i atesty.
Druga rzecz, o której warto pamiętać, to zakup nowego fotelika dla niepełnosprawnych. Wielu rodziców ulega pokusie i korzysta z ofert sprzedaży używanych fotelików, często nie znając źródła ich pochodzenia oraz historii. To bardzo ryzykowna praktyka. Oszczędność może mieć tragiczne skutki. Bezpieczny fotelik dla dziecka niepełnosprawnego to taki, który nie uczestniczył w żadnym zdarzeniu drogowym. Taką gwarancję dają jedynie nowe, nieużywane modele. Fotelik, który znajdował się w samochodzie biorącym udział w kolizji lub wypadku może mieć mikrouszkodzenia. Przy kolejnym zdarzeniu nie wykona on swojego zadania i nie ochroni małego pasażera.

Fotelik samochodowy rehabilitacyjny dla dziecka odpowiedni do wagi

Bezpieczny fotelik rehabilitacyjny dla dziecka należy dopasować do wagi i wzrostu małego pasażera.

  • • Grupa 0 – to fotelik dla dziecka w wieku 6 – 9 miesięcy. Przeznaczone są dla niemowląt, których waga nie przekracza 10 kilogramów. Bardzo często poza funkcją podstawową, jaką jest fotelik samochodowy dla dziecka, mogą one służyć jako nosidełko malucha, kołyska lub nawet gondola do wózka. Warto pamiętać, że takie modele montuje się w samochodzie tyłem do kierunku jazdy.
  • • Grupa 0+ – fotelik samochodowy rehabilitacyjny z tej grupy przeznaczony jest dla niemowląt od 6 miesiąca życia do roku. Na rynku dostępne są modele wyposażone w rożnego rodzaju systemy regulacji. Dzięki temu takie foteliki rehabilitacyjne dla dziecka łatwo jest dopasować do jego naturalnej pozycji leżenia. Można w nim przewozić maluchy, których waga nie przekracza 13 kilogramów.
  • • Grupa 0/1 – w tej kategorii znajdzie się fotelik dla dziecka ważącego do 18 kilogramów. To oznacza, że może posłużyć on maluchowi nawet przez 4 lata. Taki fotelik samochodowy montuje się zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy, w zależności od wieku dziecka.
  • • Grupa 1 – w tej kategorii znajdziemy bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ważącego od 9 do 18 kilogramów. Producenci oferują w tej kategorii klientom wiele rozwiązań systemów bezpieczeństwa. Można tu znaleźć fotelik samochodowy, w których dziecko chronić będą pięciopunktowe pasy. Wiele modeli wyposażonych jest w specjalną osłonę tułowia oraz regulację zagłówka i oparcia.
  • • Grupa 2 – fotelik samochodowy z tej kategorii powinniśmy kupić dziecku z przedziału wagowego 9 – 25 kilogramów. Wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantuje tu większa konstrukcja i budowa. To bezpieczny fotelik dla dziecka aż do wieku przedszkolnego. Na rynku znajdziemy modele wyposażone w kilkustopniowe regulacje zagłówka i oparcia, co zapewni małemu pasażerowi komfort podróży. Warto tu wspomnieć o najważniejszym aspekcie, czyli bezpieczeństwie. Kupując fotelik samochodowy dla dziecka z tego przedziału warto zwrócić uwagę, by miał on dostosowania wysokości pasów odpowiednio do wzrostu pasażera. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu fotelik samochodowy będzie rósł wraz z dzieckiem.
  • • Grupa 3 – w tych fotelikach podróżować mogą dzieci ważące od 22 do 36 kilogramów. Obejmuje to kategorię wiekową 6 – 12 lat. O ile 6-latek będzie chciał podróżować w foteliku rehabilitacyjnego z oparciem, o tyle starsze dziecko może buntować się i żądać samego „siedziska”. Warto więc fotelik samochodowy z możliwością odpięcia oparcia.